۶ کلاه برای تفکر – ابزاری خلاق برای رسیدن به ایده های خلاقانه

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

ما در تفکرات خود اغلب سعی می­‌کنیم کارهای زیادتری را زمان کمتری انجام دهیم. به دنبال واقعیت‌­ها هستیم. تلاش می­‌کنیم تا منطقی استدلال کنیم. ممکن است سعی کنیم ایده‌­های جدیدی را مطرح کنیم و …

مدیران بازاریابی اغلب پروژه­ های زیادی را در یک زمان در دست دارند. در یک سطح پایین تر، بازاریابان هستند که آن‌ها نیز ناگزیرند تا کارهای خود را در زمان مقرر و قبل از ضرب العجل‌ها انجام دهند.

بازاریابی یک کار و فعالیت خلاق است و ۶ کلاه تفکر به ما کمک می­‌کند تا راه ­حل های بازاریابی خلاقانه را برای حل مشکلات بازاریابی خود فراهم کنیم.

کلاه سبز از ۶ کلاه تفکر

کلاه سبز برای تفکر خلاقانه است. تفکر خلاق ممکن است به معنی ایده ­های جدید، پیشنهادهای جایگزین، راه ­حل های جدید برای مشکلات قدیمی و یا اختراعات نو باشد. کاربردهای اصلی کلاه سبز عبارتند از:

 • بررسی و کاوش وضعیت فعلی بر حسب ایده ­ها، عقاید، پیشنهادات و احتمالات.
 • برای مطرح کردن طرح­‌های پیشنهادی یا اظهار نظر ، به عنوان مثال: پیشنهادات برای شروع یک کار، تصمیماتی که  می‌توانند اتخاذ شوند و ….
 • بررسی کردن و درنظر گرفتن گزینه‌­های دیگر و یا پیشنهادات جایگزین. کلاه سبز به دنبال گستردن طیفی وسیع از پیشنهادات و گزینه‌­ها می‌باشد (قبل از این که بخواهیم آن‌ها را به صورت جزیی مورد بررسی و پیگیری قرار دهیم. برای ارزیابی و سنجش این پیشنهادات، از کلاه تفکر زرد و سیاه استفاده می‌کنیم).
 • مطرح کردن ایده­ های جدید. تکنیک های تفکر افقی می‌­تواند عمدتا به منظور خلق ایده­ های جدید مورد استفاده قرار گیرد.
 • مطرح کردن اقدامات تحریک کننده و ایده‌های انگیزشی. ایده‌های انگیزشی و تحریک کننده لزوما نباید قابل استفاده باشند. هدف از این طرز فکر این است که کاری کنیم تا از تفکرات منطقی و معمول رها شویم.
این نوشته را هم حتما بخوانید  مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟ شغل بازاریابی چیست و بازاریاب چه مسئولیت هایی دارد؟

کلاه آبی از ۶ کلاه تفکر

کلاه آبی یک شکل کلی را از نحوه‌ی تفکرات ما ارائه می‌­دهد. این کلاه نکات زیر را تحت پوشش می­‌گیرد:

 • در تفکرات مان در حال حاضر ما کجا هستیم؟
 • در تفکراتمان در آینده چه کاری باید انجام دهیم؟
 • برای ساختن یک فهرست و برنامه‌­ی زمانی برای اجرای تفکراتمان
 • برای بیان مختصر آنچه که تاکنون در تفکراتمان به آن رسیده‌ایم.

۶ کلاه تفکر می­‌تواند بعضی از اوقات به عنوان وسیله‌ای برای تغییر نحوه‌ی تفکر ما مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می‌تواند با مشخص کردن یک چارچوب به ما کمک کند تا در موقعیت های مختلف مراحل تفکر خود را مدیریت کنیم. با استفاده از یک دستور گام به گام، این مراحل را طی کنیم تا به یک نتیجه‌ی منطقی، خلاقانه و قابل پیاده‌سازی برسیم.

۶ کلاه تفکر یک روش برای انجام مجموعه‌ای از تفکرات و تصمیم‌گیری هاست. به جای این که تلاش کنیم تا همه‌ی کارها را در یک زمان انجام دهیم، در هر مرحله فقط یک کلاه را بر سر می‌­گذاریم.

این یک تشبیه است. کلاه­‌ها در شش رنگ وجود دارند و هر رنگ نماینده­‌ی یک نوع از تفکر است. مجموعه‌ی این شش کلاه است که ما را به هدف می‌رساند.

کلاه سفید از ۶ کلاه تفکر

کلاه سفید به معنای اطلاعات بی­‌طرف و خنثی است. کلاه سفید روی اطلاعات موجود تمرکز می‌­کند. سه سئوال کلیدی وجود دارد:

 • چه اطلاعاتی داریم؟
 • چه اطلاعاتی از دست رفته است یا مفقود شده است؟
 • چگونه ما اطلاعات مورد نیازمان را کسب کنیم؟

کلاه قرمز از ۶ کلاه تفکر

کلاه قرمز برای هیجانات، احساسات، شک ها، تردیدها و شهود است. برخلاف کلاه سفید، کلاه قرمز به حقایق و واقعیت‌ها علاقه‌ای ندارد بلکه فقط درگیر احساسات افراد است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  همه چیز در مورد تبلیغات - قسمت اول

هدف کلاه قرمز، دادن اجازه به ما برای مطرح کردن احساسات­مان است به گونه‌ای که بتوانند در تفکرات مان سهیم شوند (برای فرار از یک تفکر کاملا منطقی و خالی از احساس).

کلاه قرمز یک موقعیت آشکار را برای بیان این احساسات فراهم می‌کند. شهود ما اغلب به واسطه‌ی تجارب ما در یک موضوع شکل گرفته اند. اما ما نمی‌­توانیم به درستی روشن کنیم که چرا ما نسبت به فلان موضوع، این شهود و این احساس را داریم. کلاه قرمز به متفکران اجازه می­‌دهد تا شهود خود را بدون هیچ گونه نیاز به تایید یا توجیه آن، مطرح کنند.

کلاه سیاه از ۶ کلاه تفکر

کلاه سیاه عموما پر استفاده­‌ترین کلاه است. این کلاه است که ما را از ارتکاب اشتباه­ ها و انجام کارهای احمقانه باز می‌­دارد. کلاه سیاه با حقیقت ها، واقعیت‌ها و تفکر انتقادی در ارتباط است. سئوالات کلیدی عبارتند از:

 • آیا این صحیح است؟
 • آیا این مناسب است؟
 • آیا کار می­‌کند؟
 • خطرات و مشکلات کدام‌­اند؟

کلاه زرد از ۶ کلاه تفکر

کلاه زرد خوش­بین و در انتظار آینده است. با این حال می­‌تواند برای بررسی و مرور گذشته نیز به کار گرفته شود اما از این منظر که از تجربیات گذشته چه چیزهایی می‌­توانیم بیاموزیم­­ (مثبت بودن). سئوالات کلیدی عبارتند از:

 • سودها و مزایا کدامند؟
 • چرا این ایده باید موثر واقع شود؟

اگر از تکنیک ۶ کلاه برای تفکر در شرکت تان استفاده کرده اید، تجربه ان را با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

این نوشته را هم حتما بخوانید  نقش برند در بازاریابی شرکت های هواپیمایی
envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *