روانشناسی مصرف کننده - نقش یادگیری در رفتار مصرف کننده

۱۱ شهریور ۱۳۹۵
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

رفتار مصرف‌کننده تا حد زیادی طی فرایند یادگیری –یا همان تغییر رفتار فرد به دنبال تعاملش با محیط پیرامون­-صورت می‌گیرد، دقیقأ با همان ساز‌و‌کار یادگیری کودکان در مورد خطر آتش، پس از یک‌بار نزدیکی به آن. البته این نکته تنها در مورد رفتار مصرفی افراد صادق نیست، بلکه بخش اعظمی از نگرش‌­ها، ارزش‌­ها، سلیقه‌­ها، رفتارها، اولویت‌­ها، معانی نمادین و احساسات افراد از طریق یادگیری کسب می­‌شوند.

در پروسه‌ی شکل‌گیری رفتار مصرفی، افراد کالاهایی را ‌‌می ­خرند و سپس بر پایه‌­ی این‌که آیا محصول، کیفیت، خدمات و قیمت آن را می‌­پسندند یا نه، برای خریدهای بعدی تصمیم می­گیرند. در این بین همانند NGO‌ها که بر آموزش درست‌ زندگی‌کردن به مردم متمرکزند، شرکت­‌ها هم با وارد‌شدن به عرصه آموزش در مورد محصولات تولیدی و به تبع آن خلق حس مثبت در رابطه با محصولات‌، خدمات، نام برند و کارمندان­شان در بین مشتریان خود، از مزیتی رقابتی برخوردار خواهند‌شد.

فرآیند یادگیری

۱- در معرض اطلاعات قرار‌گرفتن

دریافت اطلاعات محصول با حداقل یکی از حواس پنجگانه­‌ی خود (بینایی، بویایی، چشایی، لامسه و شنوایی) به کمک تبلیغات: در واقع به محض ورود مصرف‌کننده به فروشگاه و وب سایت شرکت‌ها، موقع عبور از کنار تابلوهای تبلیغاتی خیابانی، با حتی حین خواندن مجله یا تست یک نمونه غذای رایگان، فرآیند یادگیری مصرف‌کنندگان آغاز می‌­شود.

۲- توجه

تجزیه‌و‌تحلیل پیام‌های تبلیغی دریافت‌شده توسط مصرف‌کنندگان

 

۳- درک و اقدام

تفسیر دریافت‌ها در مورد محصول و تبدیل آن به اقدام که خود می‌تواند شامل خرید محصول یا خدمات، رفتن به دنبال اطلاعات بیشتر(با پرسش از خانواده و دوستان یا جست‌وجو در اینترنت)، به خاطرسپاری محصول به امید کسب اطلاعات بیشتر در آینده یا حتی کنار‌گذاشتن کامل محصول از بین گزینه‌ها ‌باشد.

 

منبع:‌ وب سایت معلم بازاریابی

 

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x