نقش ادراک در رفتار مصرف کننده - رفتارشناسی رفتار مصرف کننده

نقش ادراک در رفتار مصرف کننده - روانشناسی رفتار مصرف کننده
۱۵ فروردین ۱۳۹۵
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در روانشناسی رفتار مصرف کننده ، یک عامل مهم نقش ادراک در رفتار مصرف کننده است. هر فردی موضوعات را بر اساس ادراک خود و با توجه به ویژگی های خاص خود درک می‌کند.

با شناسایی نقش ادراک در رفتار مصرف کننده ، می‌توان کمپین تبلیغاتی ای را طراحی کرد که توجه مخاطب را به خود جلب کرده و در ذهن او ثبت شود.

در بخث نقش ادراک در رفتار مصرف کننده می‌توان موضوع را به دو شاخه تقسیم کرد. یک بخش مربوط به احساسات و عواطف است و بخش دیگر مربوط به ادراک و آگاهی. در ادامه به توضیح این دو بخش خواهیم پرداخت.

بخش اول: احساسات و عواطف

احساسات و عواطف را خیلی سخت می‌­توان تعریف کرد و از آن سخت‌تر پیش­بینی آن‌هاست.

احساسات و ادراکات برای بازاریابان از اهمیت خاصی برخوردارند چرا که مصرف کنندگان به پیام های بازاریابی ای که منطبق بر احساسات و ادراک آن‌ها باشد، عکس العمل نشان می‌دهند. به علاوه مصرف کنندگان بر پایه‌ی احساسات و عواطف خود خرید می­‌کنند.

از احساسات می‌­توان برای خلق و ارائه‌ی مزایای محصول استفاده کرد. به عنوان مثال می­توان به چی توز و آگهی تبلیغاتی «طعم خوش لحظه ها با چی‌توز» اشاره کرد. آگهی­‌های تبلیغاتی این شرکت نشان می­‌دهند که اعضای خانواده با داشتن محصولات چی‌توز لحظات خوشی را در کنار هم سپری می­‌کنند و بدون این محصولات تجربه‌ی این لحظات امکان­‌پذیر نیست.

بخش دوم: ادراک و آگاهی

ادراک فرآیندی است که طی آن افراد اطلاعات را انتخاب، سازمان‌دهی و تفسیر می‌کنند. فرآیند ادراک دارای چهار مرحله‌ی عمده است:

  1. در معرض نمایش قرار گرفتن: هنگامی که یک محرک، نظیر یک تابلو تبلیغاتی، به دامنه‌ی حواس و دید شما راه می‌یابد.
  2. توجه: به وسیله‌ی شخص در موقعیت خاصی اتفاق می‌افتد. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید به موضوعی بیرون توجه کنید. اعصاب اطلاعات را به منظور پردازش به مغز انتقال می‌دهند.
  3. تفسیر: زمانی که پیام‌های بازاریابی دارای معنا و مفهوم می‌شوند.
  4. حافظه:
    • کوتاه مدت: برای تصمیم‌گیری‌های فوری
    • بلند مدت: برای نگهداری و استفاده در آینده

با توجه به این مراحل که در ذهن انسان اتفاق می‌افتد، برای این که یک آگهی تبلیغاتی به موفقیت برسد، باید چهار عنصر زیر را داشته باشد:

۱. قرارگیری در معرض دید

باید از لحاظ فیزیکی و از طریق یک موقعیت فیزیکی خود را به مصرف کننده برسد.

۲. توجه

مشاهده کننده‌ی آگهی باید به آن توجه کند.

۳. تفسیر

باید از سوی مصرف کننده به درستی تفسیر شود. پیامی که در یک آگهی تبلیغاتی وجود دارد باید به گونه‌ای واضح و روشن در ذهن مصرف کننده تفسیر شود.

۴. حافظه

آگهی تبلیغاتی باید در حافظه مصرف کننده ذخیره شود تا در موقع لزوم مورد بازیابی قرار بگیرد (مثلا زمانی که می‌خواهد در مورد خرید یک محصول تصمیم گیری کند. مقاله فرآیند تصمیم گیری خرید مصرف کننده را ببینید).

انتخاب عناصر بصری و چشم نواز می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای را برای ثبت شدن آگهی در ذهن مخاطب داشته باشد.

احساسات و عواطف در یک آگهی تبلیغاتی، جذابیت آن را بالا می‌­برد. بنابراین شانس بیش‌تری دارد تا توجه مصرف کننده را به خود جلب کند و بهتر به خاطر سپرده شود.

شما با دانستن این موارد باید کمپین تبلیغاتی‌ ای را برای کسب و کار خود طراحی کنید که این مراحل را در ذهن مصرف کننده طی کند و در حافظه‌ی وی ثبت شود. به این صورت شما شانس این را دارید که در بار بعدی‌ای که مصرف کننده می‌خواهد خرید خود را انجام دهد، در فرآیند تصمیم‌گیری او برای خرید حضور داشته باشید.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x