کتاب وال مارت - داستان وال مارت - تاثیر وال مارت

معرفی کتاب داستان وال مارت اثر چارلز فیشمن

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

شرکت­های معدودی وجود دارند که به اندازه وال مارت باعث خشم و عصبانیت منتقدان شده باشند. شرکت وال مارت تاثیرات فوق العاده بزرگ مثبت و منفی بر روی رفتار مصرف کننده گذاشته است. کتاب داستان وال مارت کتابی شگفت بود که تاثیر یک شرکت را در دگرگونی اقتصاد آمریکا به تصویر می‌کشد.

چارلز فیشمن در کتاب قابل تامل و در عین حال آتشین خود، بهترين و بدترين اثرات جهانی شدن را نمایش داده است. حقایق بسیاری وجود دارند که با دانستن آن‌ها شگفت زده خواهید شد. فیشمن در کتاب تاثیر وال مارت این حقایق را بیان کرده است. همچنین سوال های عمیقی را در ذهن خواننده باز می‌کند که مخاطب را به فکر و تامل تشویق می‌کند.

کتاب داستان وال مارت

فیشمن در کتابش می‌نویسد: وال مارت آینه ای از آمریکایی هاست.

این چیز بدی نیست. دست آخر وال مارت همان گونه که فیشمن نوشته، آینه­‌ای از آمریکایی ­هاست. در یک دموکراسی، حضور یک چنین یگانگی‌ای و تمرکز قدرت اقتصادی‌ای، یک اخطار است. امریکا باید به کنترل سرنوشت خود در برابر این شرکت تن دهد.

پرداختی شرکت وال مارت به کارکنان خود پایین است. وال مارت نمی‌تواند هزینه بالایی به کارکنان خود بپردازد. چون که شعار هر روزه‌اش تمرکز بر قیمت های پایین تر است. وال مارت ورود به اتحادیه را نمی‌پذیرید. چرا که با پذیرش آن باید تن به تقاضای افزایش دستمزد و ایجاد شرایط بهتر برای کارکنان دهد. این کار باعث هزینه های اضافی برای شرکت می‌شود.

تمرکز وال مارت روی هزینه ها باعث توقف بسیاری از کسب وکارها و تعطیلی کاخانه ها شده است. بر اساس یک مطالعه انجام شده، از بین ۲۹ ورشکستگی عمده‌فروشی می‌توان ۲۵ مورد از آن‌ها را مرتبط به وال مارت دانست.

اثرات ارزان فروشی وال مارت

ارزان فروشی وال مارت باعث کاهش هزینه های خانوارها می‌شود که این موضوع به نرخ تورم آمریکا کمک می‌کند. وال مارت ادعا می‌کند که در حال اشتغال زایی است. ۴۸۰ هزار شغل توسط این شرکت در سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴ ایجاد شده اند. اگر از دید این آمار به قضیه نگاه کنیم، وال مارت در حال اشتغال زایی است. اما در همین مدت، ۱/۳ میلیون فرصت شغلی در آمریکا از بین رفته اند. شرکت های زیادی بر اثر اصرار به قیمت پایین وال مارت، له شده اند و از تولید خارج شده اند که در نتیجه افراد زیادی شغل خود را از دست داده اند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  یک تیم فروش تمام‌عیار بسازید

سالیانه ۲/۷ میلیارد نفر از وال مارت خرید می‌کنند. چون مشتریان به منافع کوتاه مدت اهمیت بالایی می‌دهند و این شرکت این منافع را برای آن‌ها در دسترس قرار داده است. برای تغییر روش های وال مارت، فیش من در این کتاب پیشنهاد می‌دهد که اول باید مصرف کنندگان آن تغییر کند.

در تلاش برای درک عملکرد داخلی مجموعه شرکت­ های وال مارت و اثر آن بر ایجاد شغل، اقتصاد جهانی، محیط­ های کاری، تامین کنندگان، رقبا، جوامع و مسائل دیگر، فیشمن با هر کسی در خارج از وال مارت که ممکن است تحت تاثیر وال مارت قرار گرفته باشد، گفتگو کرده است.

با توجه به پنهان کاری وال مارت و عدم وجود شفافیت در آمارهای آن، فیشمن مجبور به تکیه بر تیز هوشی و فراست تحقیقی خود شد. آنچه که او دریافت این بود که وال مارت یک تعریف نهایی از دوگانگی است. یک تناقض که تمامی سطوح جامعه را، از افراد گرفته تا جامعه، کشور و اقتصاد جهانی، گمراه کرده است.

جهانی سازی

از یک سو، وال مارت نا­متظاهر و عاری از حاشیه است. صدها هزار شغل ایجاد کرده است. ارزان­ترین قیمت­ ها را برای مصرف کنندگان فراهم کرده و همواره به ارزش­ های اصلی خود پایبند است. از طرف دیگر چنگال دیکتاتوری خود را روی تامین کنندگان و رقبای خود گسترانده است. در نتیجه باعث از بین رفتن مشاغل بسیار بیشتری شده است. این عامل به طور غیر مستقیم اکو سیستم­ های طبیعی محلی را از بین برده و نابود کرده است. نیروی کار ارزان و شیوه­‌های ناعادلانه‌ی کار را ترویج کرده است. هیچ شفافیتی ندارد و باعث لطمه زدن به ارزش­‌های اصلی نظام تجارت آزاد شده است. وال مارت به مرزها و حدود سرمایه داری (کاپیتالیسم) خوب و بد تعرض کرده است. این امر نشان دهنده یک کیفیت مشخص شده از جهانی سازی است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  معرفی کتاب رموز فروش موفق جفری گیتومر

فهرست مطالبی که در کتاب فیشمن می‌خوانید

  • چه کـسی می­دانست که خرید کردن این قدر اهمیت دارد؟
  • ماهی ده پوندی سم والتون
  • مکین بیکن، افسانه­ باور نکردنی وال مارت
  • اعمال فشار
  • مردی که به وال مارت پاسخ نه داد
  • عملا در مورد وال مارت چه می­‌دانیم؟
  • ماهی سالمون، پیراهن و مفهوم قیمت­ های نازل
  • قدرت چند سنت
  • وال مارت و جامعه­ نجیب و شایسته
  • سخن آخر

این کتاب توسط مجید نوریان به فارسی ترجمه شده است و انتشارات مبلغان آن را چاپ کرده است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *