پدر پولدار، پدر بی پول

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

تقریبا همه به مدرسه می روند، سطوح بالای تحصیلی را می‌گذرانند و در نهایت یک شغل خوب به دست می آورند، درست است؟

 غلط است! حداقل اگر می‌خواهید پول دار شوید اشتباه است. سیستم آموزش و پرورش دلیل اصلی معضلات اقتصادی است. در مدرسه به مردم یاد می‌دهند که چگونه برای به دست آوردن پول خدمت کنند در صورتی که به آن‌ها یاد نمی‌دهند که چگونه پول می‌تواند در خدمت آنان باشد.

همین تمایز بنیادین در امر آموزش و پرورش مدارس سبب می‌گردد تا افراد فارغ التحصیل از بالاترین سطوح پس از تحصیل‌شان نتوانند با پول کار کنند. نتیجه این می شود که اکثریت مردم برای پرداخت هزینه‌ های زندگی شان محصور در کار شده و به همین منوال زندگی را به پایان بَرَند.  

این تم غم انگیز کلی این کتاب است که رابرت کیوساکی به بهترین وجه آن را ترسیم کرده است. خوشبختانه راهکار برون رفت از این مخمصه را نیز در کتابش آورده که به سوی پیشرفت گشوده شده است.

مشکل اصلی و مهمِ کار کردن و بدست آوردن پول این است که در آمدزایی از طریق شغل راه حلی کوتاه و مقطعی برای حل مشکلی به کار می رود که در تمام طول عمر با آن درگیر هستیم.

مردم بر این باورند که اگر در شغلشان ترفیع درجه بگیرند و یا شغلی بهتر پیدا کنند دیگر مشکل معیشتی ای تا پایان عمر نخواهند داشت. در هر حال اگر شما سازوکار پول را ندانید، هیچگاه پول به اندازه ی دلخواهتان نخواهید داشت. پول به تنهایی هیچ چیزی را حل نخواهد کرد، حتی در بیشتر مواقع مردم را بیشتر به دردسر می اندازد. با تمام این اوصاف بنابراین رازی که مساله درآمد را برای همیشه حل می کند چیست؟  در این کتاب سعی می شود به این سوال اساسی پاسخ داده شود..

معنای واقعی دارایی را درک کن، سپس به دستش آورده و در نهایت ثروتمند شو.

این فرمولی است که آقای کیوساکی به مخاطب خود پیشنهاد می‌دهد تا بتواند راه پیشرفت و ترقی را بهتر و سریع‌تر طی کند.

به اعتقاد آقای کیوساکی مشکل اصلی مردم این است که نمی‌دانند پولشان را چطور خرج کنند. خیلی ها فرق بین یک دارایی (چیزی که پول به جیبتان می‌آورد) و یک هزینه (چیزی که پول از جیبتان خارج می کند) را نمی‌دانند. منظور اصلی کیوساکی این است که تنها راه تحقق استقلال مالی، ذخیره‌کردن دارایی‌های درآمد‌زایی هستند که با آنها می‌توانیم از پس مخارج زندگی برآییم.

این نوشته را هم حتما بخوانید  معرفی کتاب: جنگ بازاریابی

به عنوان مثال بیشتر مردم ترجیح می‌دهند که یک ماشین یا یک محصول از اپل بخرند (هزینه) تا این که آن پول را صرف خرید سهام شرکت اپل یا سرمایه‌گذاری در یک بنگاه ماشین کنند. این مثال به این معنی است که اغلب مردم بسیاری از هزینه‌های خود را به اشتباه سرمایه قلمداد کرده و این موضوع سبب می‌شود که در نهایت جیبشان سبک و خالی شود.

شما همین الان یک دارایی درآمدزا که هر لحظه به ارزشش افزوده می شود، دارید! به خاطر این که شما یک خانه دارید. بهترین سرمایه گذاری ممکن را انجام داده‌اید، همین طور است؟ واقعیت امر این است که اشتباه می کنید!!! این کتاب چندین دلیل را توضیح می‌دهد:

۱) بیشتر مردم تمام طول عمر خود را صرف هزینه‌های اجاره‌ی خانه‌ای می‌کنند که هرگز مال آن‌ها نخواهد شد.

۲) با وجود کسر مالیات در بهره در پرداخت وام مسکن، تمام هزینه ها پس از کسر مالیات پرداخت می‌شود.

۳) تعرفه مالیات ها ممکن است بدون اطلاع قبلی افزایش پیدا کنند.

۴) قیمت خانه‌ها لزوما افزایش پیدا نمی‌کند.

۵) .هزینه های داشتن خانه بسیار زیاد است! به خاطر این که زمانی که شما پولتان را صرف داشتن خانه می‌کنید، دیگر پولی برایتان نمی‌ماند تا در فعالیت‌های درآمدزا، سرمایه گذاری کنید.

اینک شما در جریان مشکلات اصلی کار با پول قرار گرفتید،در اینجا سعی می‌کنیم تا خلاصه‌ای از درس‌های کلیدی کتاب را مطرح کنیم تا در زندگی تان به شما کمک کند.

۱) برای اغلب مردم شغل و حرفه شان سرمایه است. برای آدم‌های ثروتمند، دارایی هایشان.

۲) اگر من بخواهم چیزی بخرم، ابتدا باید به اندازه‌ی کافی درآمد از دارایی‌هایم به دست آورده باشم تا بتوانم هزینه‌اش را پرداخت کنم. خرید اجناس لوکس اولویت آخر است، نه اول.

۳) درآمدهای مازاد بر میزان مصرف را صرف سرمایه گذاری روی دارایی‌های دیگری می‌کنم.

۴) تمرکز گذاری روی درآمد بیشتر به جای دارایی بیشتر، یعنی سهل انگاری.

۵) تا جای امکان مخارج را پایین آورده و هزینه ها را کم کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  معرفی کتاب بازاریابی چریکی (پارتیزانی)

۶) یک شرکتثبت کنید تا از دارایی هایتان محافظت کنید و مخارج مالیاتی تان را کاهش دهید. وقتی یک کارمند هستید مشمول مالیات می‌شوید و پس از پرداخت مالیات، باقیمانده‌ی پول را می‌توانید خرج کنید. اما وقتی یک شرکت هستید، هر چیزی که دارید را می‌توانید خرج کنید و اگر چیزی باقی ماند، مشمول مالیات می‌شود. این بزرگترین راه قانونی فرار از مالیات است که ثروتمندان از آن استفاده می‌کنند.

۷) به وسعت دریا همه چیز را بدانید در حد سطحی. نیازی نیست عمقی بدانید. چیزهایی در زمینه حسابداری، سرمایه، بازار، قانون، فروش، بازاریابی، رهبری، نوشتن، صحبت کردن و مذاکره کردن. یکی از بهترین بهره برداری ها از راه سرمایه گذاری در علم و دانش به دست می‌آید.

۸) برای یادگیری کار کن، نه پول. کاری پیدا کن که بتوانی در آن یکی از موارد بالا را یاد بگیری.

۹) بی مهابا و احساسی وارد سرمایه گذاری نشوید. در ابتدا بر روی یادگیری چیستی و نحوه سرمایه گذاری، سرمایه گذاری کنید.

۱۰) شما تبدیل به چیزی خواهید شد که درباره اش مطالعه کرده‌اید، بنابراین موضوعات مورد مطالعه‌تان را با دقت انتخاب کنید. کسانی را پیدا کنید که در زمینه مورد دلخواه شما بهتری هستند. سپس مطالعه را شروع کرده و شبیه آنها عمل کنید.

۱۱) هر فرد ثروتمندی در مقاطعی از زندگی خود پول هایی را از دست داده است، اما بسیاری از افراد بی‌پول و فقیر حتی یک تومان هم در زندگی‌شان از دست نداده اند. اگر به گونه ای عمل کنید که نمی‌خواهید حتی تومانی از سرمایه تان از دست رود، بدین معنی است که شما نمی‌خواهید پولساز باشید. پیروزی یعنی داشتن شجاعت از دست دادن.

۱۲) .شکستبازنده‌ها را شکست می‌دهد اما برنده‌ها را الهام می‌بخشد.

۱۳) احساس هایتان را در کنترل خود بگیرید و نگذارید احساس ترس بر شما غلبه کند و یا اینکهنظرات عموم شما را راه ببرد. به طور مثال زمانی که قیمت سهام پایین می آید، عامه مردم در این شرایط فرار می کنند. اما اگر مثلا سوپرمارکت محل زندگی شان اجناسش را به حراج بگذارد، مردم تا می توانند خرید می کنند.

۱۴) با آدم های باهوش تر از خودتان در ارتباط باشید و اگر هزینه ای در بر داشت، حتما بپردازید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  معرفی کتاب جنگ بازاریابی

۱۵) اگر به خودتان بگویید “من از پسش بر نمی‌آیم” مغزتان را خاموش کرده‌اید. پرسیدن ” چطور می‌توانم از پسش بر بیایم؟” درهای ذهنتان را باز نموده و باعث می‌شوید تا نبوغ مالی ذهنی‌تان همراه با راه حلی خلاقانه به سوی‌تان گسیل شود.

۱۶) اول از هر فرد دیگری به خودتان بها دهید. هر ماه، قبل از انجام هر تصمیم مالی برای اندوخته دارایی های مولدتان و حتی پیش از پرداخت مالیات حساب خودتان را بپردازید. (منظور این است که میزانی از درآمد را به عنوان پس‌انداز کنار بگذارید)

ممکن است که با کمبود بودجه مواجه شوید؟ از این اهرم فشار می‌توانید به نحو احسن استفاده کنید تا در طول ماه از طریق راه‌های خلاقانه تری کمبود مالی را جبران کنید. این کار مشکل اما بسیار مهم است. به هرحال نیازی نیست که به هر قیمتی این کار شدنی شود.

همیشه مالیات های خود را بپردازید (پرداخت مالیات بسیار بسیار مهم است و در صورتیکه پس انداز کردید و نتوانستید کمبود مالی بوجود آمده را جبران کنید حتما با پولی که برای پس انداز کنار گذاشته اید مالیاتتان را تسویه کنید.) اما باز هم باید تاکید شود که کنار گذاشتن پول برای خودتان بسیار مهم است و باید اول به خودتان بپردازید نه در انتها. اگر در انتها حساب خودتان را بپردازید، هیچ احساس فشاری را حس نخواهید کرد، و البته احتمال این وجود دارد که نتیجه ی بدتری حاصل شود و آن این است که به منابع جدیدی برای بالارفتن درآمد دست نخواهید یافت.

هدف مشخصی در ذهن داشته باشید. جواب این سوال را نزد خود بیابید: چرا می خواهید که درآمد بیشتری داشته باشید؟  جوابش را حتما پیدا کرده و بنویسید، زیرا در خلاق نگاه داشتن شما بسیار نقش حیاتی دارد.

بیشتر شنونده باشید تا گوینده. سعی کنید از بحث کردن‌های بی‌مورد و فکر کردن با دهانتان بپرهیزید  و به جای این کار تا می‌توانید سوال بپرسید و ایده های ناب و عجیب و غریب خلق کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *