۱۰ سوالی که باید درهنگام استخدام یک مشاور رسانه‌ی اجتماعی از او بپرسید

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

مشاور رسانه‌ی اجتماعی عملاً چشم، گوش و زبان آنلاین شرکت شماست. این یعنی شما کسی را لازم دارید که بتواند میزان آگاهی از برندتان را افزایش داده، ترافیک بیشتری را روانه‌ی سایت‌تان کند و خط سودتان را بالا ببرد. او همه‌ی این‌ها را باید طوری انجام دهد که شهرت شرکت‌تان همواره در صدر ذهن خریدار باشد.

حالا چگونه می‌توان شخص مناسب این کار را استخدام کرد؟ در اینجا ۱۰ سوال آورده‌ایم که به هنگام استخدام یک مشاور رسانه‌ی اجتماعی اثربخش باید پرسید:

۱- در شبکه‌های رسانه‌ی اجتماعی خود تا چه حد موفق هستید؟

مایکل استلزنر، موسس تحلیل‌گر رسانه‌ی اجتماعی و مجری پادکست بازاریابی مدیریت اجتماعی می‌گوید مهم است که بدانید مشاور تا چه اندازه در شبکه‌های رسانه‌ی اجتماعی حرفه‌ای و شخصی خود فعال است. اگر مشاور نتواند به خوبی بازاریابی خودش را در رسانه‌ی اجتماعی انجام دهد در آن صورت به احتمال قوی از پس کار شما هم برنخواهند آمد.

پیشنهاد استلزنر این است مشاورین را در فیسبوک، توئیتر و لینکداین زیر نظر داشته باشد تا ببینید آیا به افراد جویا به درستی و به سرعت به پاسخ داده و به طور منظم محتوای مفید قرار می‌دهند یا خیر. همچنین، خط قرمزهای خود را در نظر داشته باشید. اگر برای مثال، مشاورین توئیت، به‌روزسانی وضعی و یا عکس توهین‌آمیزی ارسال کنند بهتر است با آن‌ها همکاری نداشته باشید.

۲- بازار مرا به درستی درک می‌کنی؟

استلزنر می‌گوید مشاورین رسانه‌ی اجتماعی باید کاملاً با صنعت و بازار هدف شما آشنایی داشته باشند. می‌توانید برای فهمیدن دانش عمومی‌شان از بازارتان به پرسش و جو از آن‌ها بپردازید و در این بین حتی بفهمید که آیا سابقه‌ی نوشتن گزارش دولتی ممتاز، تحقیق موردی، مقاله و پست وبلاگ در خصوص گرایشات موجود در صنعت‌تان دارند یا خیر.

این نوشته را هم حتما بخوانید  با بزرگان

۳- چقدر با افراد تاثیرگذار در صنعت من آشنایی داری؟

در حالت مطلوب، مشاورین باید از قبل با افراد تاثیرگذار صنعت‌تان آشنا باشند تا به بالا بردن سطح آگاهی مردم از محصولات و خدمات‌تان کمک کنند. برای این که بفهمید مشاورتان چقدر بانفوذ است بروید سراغ فهرست دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان توئیترش. اگر هم که فیسبوک داشته باشد، می‌توانید در جدول زمانی‌اش سراغ لایک‌هایش رفته و سپس افرادی که آن‌ها را لایک کرده را ببینید.

۴- می‌شود نام کارفرماهایتان را داشته باشم؟

آلیزا شرمن، نویسنده‌ی “حضور در رسانه‌ی اجتماعی برای احمق‌ها”، می‌گوید مشاورین داوطلب واجد الشرایط باید با رغبت فهرستی از کارفرماهای سابق و حاضرشان را به شما دهند. وی می‌گوید: «مردم معمولاً شما را به اون دسته از کارفرماهای قبلی‌شون ارجاع می‌دند که می‌دونن از کارشون راضی بودند. برای همین، ایمیل یا تماس مستقیم با کارفرماهای حاضرشون برای فهمیدن میزان رضایت‌شون از مشاور ضروریه.»

۵- از کجا می‌توانم نمونه‌های حاضر و سابق کارتان را پیدا کنم؟

پیشنهاد سارا ساتن فل، موسس سایت FlexJobs.com مخصوص مشاغل از راه دور، این است که از مشاور بخواهید تا به نمونه‌های حاضر آنلاینش، به علاوه‌ی کارهای گذشته‌اش، لینک بدهد تا بتوانید طرح‌های رسانه‌ی اجتماعی‌ای که شروع کرده یا نقشی بنیادین درشان داشته را ارزیابی کنید. به دنبال کمپین‌های داغی باشید که در نهایت به طور موثری منجر به بالا رفتن میزان آشنایی با برند و علاقه‌ی مشتری شده و مناسب بازار هدف شما هستند.

۶- برای سنجش میزان بازده کمپین از چه ابزاری استفاده می‌کنی؟

 

مهم است که مدیران رسانه‌ی اجتماعی، معیار و تحلیلی پشت موفقیت‌هایشان باشد که میزان بازده را مشخص کند. در اینجا دیگر چیزهای ساده مثل لایک و دنبال‌کننده و هوادار به دردتان نمی‌خورد و میزان تبدیلات علایق را باید بررسی کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  طراحی و توسعه‌ی موتور جستجو پسند

فل پیشنهاد می‌کند که از مشاور بپرسید آیا از روش خاص خودش برای پیگیری میزان بازده استفاده می‌کند یا از ابزارهای محبوبی چون تحلیل‌گر گوگل، بینش فیسبوک و کلوت. همچنین از او بپرسید که چگونه بر EdgeRank فیسبوک و نرخ بازتوئیت توئیتر نظارت کرده و آن‌ها را ارتقا می‌دهد.

۷- برای رسانه‌ی اجتماعی کسب و کار من چه ایده‌هایی داری؟

فل می‌گوید داوطلب‌ها باید، بدون رو کردن تمام نقشه‌هایشان، حاضر به صحبت درخصوص استراتژی‌های که برایتان درنظر گرفته‌اند باشند. مثلا اینکه چطور قرار است از طرف شما و به سود کسب و کار، جرقه‌ی عمل، عکس‌العمل و عمل متقابل را بزنند. اینکه چه نوع تبلیغ فیسبوک، رقابت Pinterest و کمپین هشتگ توئیتری استفاده خواهند کرد و کِی.

۸- در کدام رسانه‌ی اجتماعی تخصص داری؟

اگر می‌خواهید بر روی یک رسانه‌ی اجتماعی خاص تمرکز کنید مهم است که تا جای ممکن در فرایند استخدام دقیق عمل کنید. برای مثال، اگر مخصوصاً علاقه‌مندید که کاربران Pinterest تصاویر خاطره‌انگیزی از محصولاتتان سنجاق کنند بهتر است دنبال کسی که تخصصش در فیسبوک است نروید.

۹- چگونه از پس یک بحران در رسانه‌ی اجتماعی برخواهی آمد؟

 

کمپین‌های بازاریابی اجتماعی دائماً نتیجه‌ی عکس به همراه دارند. نمونه‌اش هم هشتگ McDStories و دیگر هشتگ‌های تبلیغاتی توئیتر. دیوید گرزوف ریچارد، پروفسور بازاریابی و رسانه‌ی اجتماعی در کالج امرسونِ بوستون و مدیر روابط عمومی و رسانه‌ی اجتماعی موسسه‌ی BIGfish، می‌گوید دانستن اینکه مشاورین چه عکس‌العملی نسبت به یک فاجعه‌ی رسانه‌ی اجتماعی خواهند داشت و یا اصلاً از ابتدا چگونه قصد دارند از وقوع چنین امری جلوگیری کنند، امری حیاتی است. وی همچنین پیشنهاد می‌کند که از مشاورین در خصوص سیاست‌هایشان دررابطه با پاسخگویی به توئیت‌های منفی و قسمت نظرات فیسبوک خبر بگیرید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  اطلاعاتی که رنگ لوگویتان درمورد شرکتتان فاش می‌کند (به صورت داده‌نما)

۱۰- شرایط حقوقت چگونه است و آیا می‌توان بر سر آن مذاکره کرد؟

 

باید بدانید که مشاورین حقوق خود را دائمی، ساعتی و یا پروژه‌ای می‌گیرند. دیگر سوال‌های مربوط به مقرری از این قرارند: صورت‌حساب حقوقی هرچند وقت یکبار صادر می‌شود؟ هر ۳۰ روز، ۶۰ روز و یا ۹۰ روز؟ آیا تاخیر در پرداخت منجر به بهره می‌شود؟ آیا مشاورین برای ارجاع کارفرماهای بیشتر، تخفیف هم می‌دهند؟ آیا تقاضای دوره‌ی حداقل قراردادی دارند؟

منبع: entrepreneur

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *