۱۱ سوالی که هر کسی را در هنگام مصاحبه استخدامی به دردسر می‌اندازد

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

طبق گزارشی که کسب و کارهای کوچک را هدف قرار داده، ۵۰ درصد شرکت ها در سال ۲۰۱۶ گفته‌اند که استخدام نیرو، سخت‌ترین چالشی است که با آن مواجه می‌شوند. وقتی ۵۰ درصد کسب و کارها استخدام می‌کنند یعنی شانس‌تان برای به دست آوردن شغل رویایی‌تان بد نیست. اما حالا وقت آن است که با سوالات مصاحبه‌ای آشنا شوید که حتی بهترین مصاحبه‌شونده‌ها را نیز به زحمت می‌اندازد.

با وجود تمام آمادگی‌های قبلی باز هم مصاحبه‌ی شغلی یک تجربه‌ی اعصاب‌خردکن خواهد بود. تازه بدتر اینکه، مصاحبه‌گر ها معمولاً سوالات متعددی دارند که می‌تواند به راحتی مصاحبه شونده را به دردسر بیاندازد. این سوالات از روی بدجنسی پرسیده نمی‌شوند. هدف از پرسش این سوالات این است که درک بهتری از داوطلب کسب کنند تا مطمئن شوند که او برای شغل مورد نظر واجد شرایط است و با جوّ شرکت سازگاری دارد.

من سال‌هاست که صدها نفر را استخدام کرده‌ام و با هزاران داوطلب مصاحبه انجام داده‌ام. من به عنوان یک استخدام‌کننده، با بهم ریختن تمرکز و تعادل شما می‌توانم بفهمم که در زیر فشار محیط کار چه عملکردی خواهید داشت.

هرچقدر هم که با تجربه یا آماده باشید باز هم در مواقعی، این سوالات ممکن است شما را به زحمت بیاندازند. اگر نمی‌خواهید در موقع مصاحبه به مِن و مِن کردن بیفتید بهتر است از پیش جواب‌هایی برای سوالات پردردسری که برایتان یازده نمونه ازشان آورده‌ام، آماده کنید.

۱. «می‌تونی از خودت برام بگی؟»

در ظاهر مثل یک سوال معصومانه و ساده می‌ماند. اما ممکن است گولتان بزند که بیش از حد وارد زندگی شخصی‌تان شوید. با اینکه مصاحبه‌کنندگان خوب اغلب از مکالمه برای تعیین سازگاری شخص استفاده می‌کنند، اما شاید بهتر باشد که بیشتر روی سابقه‌ی تحصیلی، شغلی و تجربه‌های اخیر کاری خود تمرکز کنید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: حرف خانواده یا عادات‌تان را پیش نکشید. با گفتن اینکه چگونه می‌توانید به ارزش‌های شرکت بی‌افزایید مصاحبه را ادامه دهید.

۲. «آیا از اون اشخاصی هستی که موقع تعطیلات ایمیل‌هاشون رو چک می‌کنن؟»

در اینجا از یک طرف باید علاوه بر مطمئن ساختن مصاحبه کننده از قابل‌اتکابودن و دردسترس‌بودن خود، میزان تعهدتان به کار را هم نشان داده و از طرف دیگر هم باید نشان دهید که ارزش و اهمیت تعادل بین شغل و کار را می‌دانید تا با این سوال نابود نشوید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: به کارفرمایتان نشان دهید که صد درصد متعهد به کارتان هستید. اما این را هم بگویید که نیازمند زمانی به دور از شرکت خواهید بود. شفاف‌سازی کنید که تمامی مسئولیت‌هایتان را پیش از تعطیلات کامل می‌کنید و در صورت بروز موارد ضروری امکان تماس گرفتن با شما وجود دارد.

در ذهن داشته باشید که اگر مثل ایلون ماسک یا من باشید…در آن صورت جوابی که من به دنبالش هستم کمی متفاوت خواهد بود چرا که دارم یک استارتاپ را اداره می‌کنم و می‌خواهم تیمم ۲۴ ساعته مشغول کار باشد. اگر سخت‌تر، سریع‌تر و بیشتر از بقیه کار نکنیم مسابقه را می‌بازیم.

این نوشته را هم حتما بخوانید  طراحی و توسعه‌ی موتور جستجو پسند

۳. «چطور برای این مصاحبه آماده شدی؟»

هدف از این سوال این است که بفهمم که آیا واقعاً به این کار اهمیت می‌دهید یا فقط همینطوری برای مصاحبه استخدامی آمده‌اید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: نشان دهید که قبل از مصاحبه استخدامی وقت گذاشتید تا درخصوص شرکت و صنعت تحقیق کنید. این را با دادن اطلاعاتی مانند پیش‌زمینه‌ی شرکت یا اشاره به روند کنونی صنعت و ذکر این موضوع که چگونه می‌توانید یک تغییر مثبت ایجاد کنید نشان دهید.

آخرین شخصی که استخدام کردم را برایتان مثال می‌زنم. وقتی از این شخص این سوال را پرسیدم او شروع به توصیف محصول پول الکترونیکی ما کرد. وارد چنان جزئیاتی شد که حتی خود من هم از آن‌ها بی‌خبر بودم. همچنین به سه مشکل بالقوه اشاره کرد که نه من و نه تیمم به آن فکر کرده بودیم. آماده بودن برای این سوال یعنی این.

۴. «شغل رویاییت چیه؟»

این هم یک سوال دیگر است که مشخص می‌کند که آیا برای کار در این سازمانِ به خصوص جدی هستید یا اینکه هر جایی که بتوانید درخواست می‌دهید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: جواب ساده بدهید: «اینجا جاییه که دوست دارم کار کنم.»

۵. «پنج سال دیگه خودت رو در چه شرایطی می‌بینی؟»

من خودم وقتی جوان‌تر بودم در این تله افتادم و جواب دادم که می‌خوام تحصیلاتم را ادامه دهم تا بتوانم به موقعیت بهتری…در یک صنعت کاملاً متفاوت…برسم. بعد از شش ماه عذرم خواسته شد. نه به خاطر عملکردم بلکه به این خاطر که سازمان حس کرد در طولانی‌مدت همراهشان نخواهم بود.

نحوه‌ی پاسخ دادن: شرکت ها نمی‌خواهند روی کارمندی که نمی‌خواهد بماند سرمایه گذاری کنند. معمولاً در برنامه‌شان نیست که افراد را به صورت کوتاه‌مدت استخدام کنند. بدون دروغ گفتن می‌توانید صادقانه بگویید که به دنبال شغلی هستید که چالش‌برانگیز و موردعلاقه‌تان بوده و به علاوه اهداف آینده‌تان را نیز شرح دهید. اگر باور دارید که این موقعیت نیازهایتان را برآورده می‌کند، توضیح دهید که سازمان چطور می‌تواند در رسیدن به اهدافتان به شما کمک کند.

۶. «بزرگ‌ترین نقطه ضعفت چیه؟»

پاسخ کلیشه‌ای «من کمال‌گرا هستم» عبارتی است که مصاحبه کننده‌ها هزار بار شنیده‌اند و از آن خوششان نمی‌آید. از آن گذشته، این پاسخ شرح نمی‌دهد که چگونه می‌خواهید قدم‌های لازم برای تبدیل شدن به یک کارمند بهتر را برداشته و یا چگونه از سدّ مشکلات عبور کنید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: پیشنهاد «راندل براونینگ» از Skillcrush این است که به جای اینکه بگویید تنها ضعف‌تان این است که «بیش از حد به بی‌نقصی کار اهمیت می‌دهید» یا اینکه «کمال‌گرا هستید» کمی عمیق‌تر بروید. «نکته‌ی کلیدی در فاش کردن یه ضعف اینه که بلافاصه خودتون راه‌حلش رو هم بگید. مثلاً اینطوری جواب بدین: «من معمولاً وظایف ساده رو اول انجام می‌دم و بعد می‌رم سراغ کارهای پیچیده‌تر، اما می‌دونم که برعکسش بازدهی بیشتری داره.»»

این نوشته را هم حتما بخوانید  25 سوال دشواری که اپل در هنگام مصاحبه‌ی شغلی خواهد پرسید

۷. «چرا می‌خوای اینجا کار کنی؟»

یک بار دیگر، سوالی که میزان علاقه‌تان به کار را نشان می‌دهد. به علاوه مشخص می‌کند که آیا از قبل تحقیق کرده‌اید و اینکه مناسب جوّ شرکت هستید یا خیر.

نحوه‌ی پاسخ دادن: «آرنی فرتیگ» پنج پاسخ بالقوه در U.S. News دارد که کارفرمای احتمال‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این پاسخ‌ها عبارتند از:

  • «چندتا همکار رو می‌شناسم که سال‌هاست تو شرکت شما مشغول به کارند و همه‌شون از اینجا تعریف می‌کنند.»
  • «وقتی دیدم روی وب‌سایتتون کارمندا می‌گن چقدر کار کردن برای شرکت‌تون عالیه، هیجان‌زده شدم.»
  • «صفحه‌ی فیسبوک شرکت‌تون واقعاً خوب آدمو جذب می‌کنه. واقعاً خوشم اومد که (جای خالی را خودتان پر کنید.)»
  • «شرکت‌تون معروفه به تولید محصولات خوبی که به مردم کمک می‌کنه تا فلان کار رو انجام بدن. اما از همه مهم‌تر اینکه، من نقش رهبری شرکت‌تون تو جامعه‌مون رو به خاطر حمایت از رویدادها و جنبش‌های الف، ب و پ می‌شناسم. محصولات و خیرخواهی شما نشون می‌ده که شرکتی هستین که هم به خط سود و هم به کمک به جامعه اعتقاد داره.»

۸. «دوست داری تنها کار کنی یا در قالب یه تیم؟»

اگر بگویید که ترجیح می‌دهید تنها کار کنید شبیه آدم‌های منزوی‌ای خواهید شد که در یک گوشه کار خود را می‌کنند. اما اگر هم بگویید که فقط ترجیح می‌دهید به صورت گروهی کار کنید در ان صورت ممکن است به نظر برسد که توانایی گرفتن تصمیمات مستقل را ندارید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: شاید این جواب به نوعی شبیه طفره رفتن باشد اما باید بگویید که از هر دو نوع این روابط لذت می‌برید. نکات ضعف و قوت هر دو را فهرست کنید. برای مثال، کار کردن در قالب گروه بهتان اجازه می‌دهد که مهارت های جدید یاد بگیرید و ایده‌ها را با همدیگر به اشتراک بگذارید. اما از طرف دیگر، شما همچنین دوست دارید آزاد باشید تا به طور مستقل کار کنید تا مسئولیت‌ها را سریع‌تر و بدون مزاحمت به سرانجام برسانید.

۹. «چرا شغل قبلیت رو ترک کردی؟»

از این سوال به عنوان فرصتی برای بدگویی از کارفرما یا شرکت قبلی‌تان استفاده نکنید. وقتی مصاحبه کننده با معرّف‌هایتان تماس بگیرد این موضوع حسابی برایتان دردسرساز خواهد بود.

نحوه‌ی پاسخ دادن: صادق و راستگو باشید. روی نکات منفی تمرکز نکنید. در عوض، جزء به جزء شرح دهید که از کارفرمای قبلی‌تان چه چیزهایی یاد گرفتید و چگونه این تجربه به رشدتان کمک کرد. اما دلیل رها کردن شغل‌تان این بوده که زمان آن رسیده بود که به جستجوی فرصت‌های جدید بروید یا خودتان را در شرایط سخت محک بزنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی سالن‌های ورزشی

۱۰. تا به حال یک همکار یا ناظر ازتان خواسته تا درستکاری خود را نادیده بگیرید؟

این سوالی است که برای آزمایش اخلاقیات شما پرسیده می‌شود. این سوال به این دلیل دشوار است که می‌تواند در نهایت منجر به بدگویی از کارمندان یا کارفرمایان سابق‌تان شود یا حتی بدتر، ممکن است باعث شود که به طور اتفاقی اطلاعات حساسی مانند فعالیت‌های داخلی شرکت سابق‌تان یا بخش‌هایی از یک تحقیقات خصوصی را فاش کنید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: روراست، شفاف و دقیق باشید. مهم‌تر از همه، حرفه‌ای باشید و هیچگونه اطلاعات خصوصی‌ای درمورد کارفرمای سابق‌تان ندهید.

۱۱. «دستمزد مورد نظرتان چقدر است؟»

این سوال می‌تواند هر دو طرف را معذب کند. بعلاوه اینکه مصاحبه کننده ممکن است قدرت مذاکره یا مباحثه در مورد دستمزدتان را نداشته باشد. دلیل اینکه این سوال پرسیده می‌شود این است که شرکت می‌خواهد مطمئن شود که می‌تواند از پس هزینه‌ی استخدام شما بربیاید.

نحوه‌ی پاسخ دادن: از قبل تحقیق کنید و ببینید میزان دستمزد در صنعت و بازار شما چقدر است. پس از این، می‌توانید از این دو جوابی که Payscale فراهم کرده استفاده کنید:

  • سوال: می‌خواهید حدود دستمزدتان چقدر باشد؟ «بگذارید اول راجع‌به انتظارات و نیازمندی‌های کار حرف بزنیم تا دستم بیاید که به چه چیزی نیاز دارید.» این یک جواب ملایم برای یک پرسش ملایم است.
  • سوال: انتظارتان در خصوص میزان دستمزدتان چیست؟ «من علاقه‌مندم که شغلی را چیدا کنم که با شرایطم سازگار باشد. مطمئنم دستمزدی که شما می‌دهید همانی است که در بازار مرسوم است.» یا به عبارت دیگر، من به خودم احترام می‌گذارم و می‌خواهم باور داشته باشم که شرکت هم محترم است.

در هنگام جواب دادن به سوالات بالا سعی کنید خودتان باشید نه چیزی که نیستید. چون در نهایت حقیقت فاش می‌شود. به شخصی که واقعاً هستید پایبند باشید. اگر یک مصاحبه استخدامی خوب پیش نرفت شاید تقدیر این بوده. من خودم یک بار ۲۶ بار با ۱۷ شرکت مختلف مصاحبه کردم تا توانستم شغلی به دست آورم. نزدیک بود تسلیم شوم اما باز ادامه دادم.

شما هم می‌توانید. ادامه دهید و ناامید نشوید.


منبع: وب‌سایتentrepreneur

متن ترجمه شده خلاصه و کوتاه شده‌است تا برای خواننده‌ی ایرانی رساتر و واضح‌تر باشد

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *