برای انجام مصاحبه به بهترین شکل، اینگونه ارائه‌دادن را یاد بگیرید.

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

به آخرین مصاحبه‌ی شغلی‌تان فکر کنید. چقدر برای آماده کردن ارائه‌تان وقت گذاشتید؟ نه، منظورم ارائه‌ی خودتان نیست بلکه‌ی ارائه‌ی شرکت است. خیلی از توصیه‌های مربوط به شغل‌یابی که با نیت خیری هم داده می‌شوند روی این تمرکز دارند که متقاضی سوالاتی درمورد خودش را جواب دهد. با اینکه این مورد مهم است اما به نظرم موردی که می‌خواهم بگویم نیز از اهمیت یکسان یا حتی بالاتری برخوردار است، آن هم این است که باید خود شرکت را بهشان قالب کنید.

مثلاً، یک مدیر نرم‌افزار ۳۰ ساله اخیراً با من تماس گرفت. او از یکی از ستون‌های قبلیم استفاده کرده بود تا به یک شغل برجسته دست پیدا کند. او به مقاله‌ای که درمورد مهارت های ارائه‌ی استیو جابز نوشته بودم، اشاره داشت.

پرسیدم: «چطور بهت کمک کرد که ارائتو آماده کنی؟»

«نه، کارمین. واسه ارائم ازش استفاده نکردم. اون مقاله کمک کرد که به استخدام‌کننده نشون بدم که من بهتر از بخش فروششون می‌تونم مردم رو مجاب به استفاده از محصولات شرکت کنم.»

متقاضی با ارائه‌ای که آماده کرده بود – درمورد شرکت نه خودش – وارد اتاق مصاحبه شد. تمامی تکنیک‌هایی که استیو جابز برای معرفی یک محصول استفاده می‌کرد را به کار برد:

  • در ابتدای ارائه یک شالوده‌ی اصلی بنا کرد.
  • بیشتر از سه یا چهار پیام کلیدی درمورد محصول استفاده نکرد.
  • با گذاشتن اعداد بزرگ در بافت مشخص، به داده‌ها جان داد.
  • اسلایدهایی را طراحی کرد که بیشتر از کلمات حاوی تصویر بودند.
  • بارها و بارها تمرین کرد.
این نوشته را هم حتما بخوانید  شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی

متقاضی می‌گوید: «برای اینکه واسه ارائه آماده بشم، یه سری یادداشت پایین هر اسلاید نوشتم و هی از بر می‌گفتم‌شون. اینقدر با خودم تکرارشون کردم که دیگه کم و بیش می‌تونستم کل قسمت پایینی اسلایدها رو بگم.» او ارائه‌اش را بدون نگاه کردن به مانیتور کامپیوتر کامل کرد که نشان از اعتماد به نفس تحسین‌برانگیزی دارد.

یکی از مدیران استخدام بعدها به او گفت که «کارت محشر بود. ارائه‌ای که دادی بهتر از ۷۰ درصد کارمندای فروش‌مون بود.» هیئت استخدام به قدری تحت تاثیر عملکرد او قرار گرفته بودند که بلافاصله برایش قراردادی چاپ کردند تا همانجا امضا کند. شغل جدید، با افزایش حقوق بالا و قدمی رو به جلو برایش همراه بود.

ماه پیش هم یک ایمیل دیگر دریافت کردم. این بار از یک مدیر پروژه‌ی ۲۵ ساله در صنعت تکنولوژی. او یک کلاس کدنویسی را برای تقویت مهارت های تخصصی‌اش تمام کرده بود. با اینکه بیشتر از یکی دوجین رزومه برای این و آن فرستاده بود اما نمی‌توانست یا یک دوره‌ی ده هفته‌ای، شغلی در زمینه‌ی تخصصی‌اش پیدا کند. تا اینکه توانست یک مصاحبه‌ی حضوری برای خود دست و پا کند. شغل موردنظر علاوه بر دانش فنی نیازمند مهارت های ارتباطی بود.

در اولین مصاحبه خود پس از تکمیل دوره‌ی فنی، این جوان توانست یک پیشنهاد شغلی با دستمزدی دوبرابر شغل قبلش‌اش دریافت کند. چطور توانست این کار را بکند؟ به من گفت: «محصول رو بررسی کردم، بعد ساعت‌ها روی بهبود ارائه‌ی خود شرکت کار کردم و بعدش ارائه‌ی جدید رو هشت ساعت تمرین کردم.» پس از اینکه شغل را به دست آورد، یکی از مدیران استخدام از او پرسید که می‌تواند ارائه‌اش را به کارکنان فروش نشان دهد تا یاد بگیرند چطور محصول را ارائه دهند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ۳ ‌راه برای بالا بردن رتبه‌ی کلید واژه‌های برند شده‌‌ی شما

این دو مثال زنده بهمان یادآوری می‌کنند که «مهارت های ارائه» در تمامی مراحل سفر شغلی‌مان لازم هستند. چه وقتی که وارد شرکت شده‌ایم و چه وقتی که برای به دست آوردن شغل مصاحبه می‌شویم. بله، یادگرفتن نحوه‌ی ارائه‌ی خودتان در مصاحبه‌ی شغلی و صحبت کردن درمورد تجربه و مهارت های‌تان مهم است اما اگر واقعاً می‌خواهید متمایز باشید، محصولات شرکت را بهتر از خود کارکنان شرکت ارائه دهید.

منبع:entrepreneur

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *