درباره‌ی پیر (پرویز) امیدیار

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

او زمانی که در منطقه‌ی خلیج سان فرانسیسکو زندگی و کار می‌کرد، ‌با پاملا وسلی، دانشجوی کارشناسی ارشد زیست شناسی که بعدها به عنوان مشاور مدیریت کار خود را آغاز کرد، آشنا شد و سپس ازدواج کرد. طبق یک داستان معروف، امیدیار در اصل سایت حراج آنلاینی را برای کمک به تجارت همسر خود ایجاد کرد و ظرف آبنبات‌های Pez (‌نوعی آبنبات محبوب کودکان با ظرف‌هایی به شکل شخصیت‌های کارتونی) را جمع‌آوری می‌کرد، اما در مصاحبه‌اش با آکادمی موفقیت، امیدیار این داستان را نظر به اینکه در رسانه‌ها شاخ و برگ یافته بود، ساختگی و بی‌اعتبار دانست. دیگر سخنگویان eBayاز آن موقع، آن را به عنوان داستانی ساخته شده توسط روزنامه نگاران توصیف می‌کنند. در حقیقت، امیدیار پیش از این شیفته و علاقه مند به ایجاد محلی آنلاین برای حراج مستقیم فرد به فرد برای اقلام کلکسیونی بود.

در سال ۱۹۹۵ او یک نمونه‌ی ساده‌ی اولیه را بر روی وب سایت شخصی خود ایجاد کرد و یک سرویس آنلاین را با نام شبکه حراج (Auction Web) راه‌اندازی کرد. اولین جنسی که در این سایت فروخته شد، ظرف آبنبات Pez‌ نبود، بلکه یک اشاره‌گر لیزری شکسته بود. امیدیار شگفت زده شد که شخصی برای دستگاهی در وضعیت شکسته شده پول پرداخت می‌کند، اما خریدار آن به او اطمینان داد که از روی تعمد نشانگر‌های لیزری شکسته را جمع‌آوری می‌کند. در طول زمان شگفتی‌های مشابهی نیز رخ دادند. کسب و کار گسترش یافت به طوری که مخاطبان شروع به ثبت محصولات تجاری خود در سایت با تنوع غیر قابل تصوری کردند.
امیدیار دستمزدهای کوچکی را که از هر فروش به دست می آورد را برای توسعه و گسترش سایت خود هزینه می‌کرد. درآمد سایت به زودی از حقوق و دستمزد او در شرکت جنرال مجیک پیشی گرفت و امیدیار تصمیم گرفت توجه کامل خود را به شرکت جدیدش معطوف کند. تجارت او به واسطه ی تبلیغات شفاهی و دهان به دهان گسترش یافت.

auction web

شبکه حراج (Auction Web) مکانی را برای تبادل نظر و بازخورد به خود اضافه کرد که به خریداران و فروشندگان اجازه می‌داد تا صداقت و قابلیت اطمینان یکدیگر را بسنجند و به یکدیگر رای بدهند. سایت به سرعت از فروشنده‌ی اقلام کلکسیونی به بازاری با طیف وسیعی از اقلام قابل فروش از جمله مبلمان، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، اتومبیل و سایر وسایل نقلیه، تبدیل شد. در سال ۱۹۹۶، امیدیار قراردادی را امضا کرد که به واسطه‌ی آن می‌توانست بلیط های هواپیمایی را به صورت آن‌لاین عرضه کند. در سال ۱۹۹۶، شبکه حراج میزبان ۲۵۰۰۰۰ حراجی (مزایده)  بود. در ماه اول سال ۱۹۹۷، این رقم به ۲ میلیون مزایده رسید. دو اواسط سال، سایت eBay میزبان نزدیک به هستصد هزار مزایده در روز بود.

این نوشته را هم حتما بخوانید  درباره‌ی لری الیسون

پیر امیدیار در سال ۱۹۹۷ نام شرکت را به eBay تغییر داد و به طور فعالانه‌ای شروع به تبلیغ خدمات شرکت خود کرد. او از زمان ثبت حقوقی شرکت، به عنوان رئیس هیات مدیره خدمت می‌کرد. در ابتدا، او همچنین به عنوان مدیر ارشد مالی، رئیس و مدیر عامل خدمت می‌کرد اما این موقعیت‌های شغلی را یک به یک واگذار کرد؛ آخرین آن‌ها زمانی بود که مگ ویتمن، مدیر اجرایی سابق Hasbro را در سال ۱۹۹۸ استخدام کرد. در آن زمان، eBay کمتر از ۳۰ کارمند، نیم میلیون کاربر و ۴۷ میلیون دلار درآمد داشت. زمانی که سهام eBayبرای اولین بار در بازار بورس برای عموم عرضه شد، سایت بیش از یک میلیون کاربر ثبت شده داشت. قیمت سهم در روز اول معاملات تقریبا سه برابر شد و امیدیار را یک شبه به یک میلیاردر مبدل کرد.

انبساط و گسترش سریع ترافیک eBay بدون رنج و زحمت به دست نیامد. در سال ۱۹۹۹ شرکت از شماری از وقفه‌هایی که در زمان ارائه‌ی خدمات اتفاق می‌افتاد، رنج می‌برد که یکی از آن‌ها ۲۲ ساعت به طول انجامید. اما امیدیار  اعتماد مشتری های دائمی سایت را مجددا به دست آورد. شرکت ده هزار تماس تلفنی را با کاربران فعال برقرار کرد و طی آن به خاطر وقفه‌ای که در ارائه‌ی خدمات رخ داده بود، عذرخواهی کرد و به آن‌ها اطمینان داد که هر اقدام ممکن را برای همیشه بالا بودن سایت در آینده انجام خواهند داد.

در حالی که سایر کسب و کارهای در سال ۲۰۰۰ میلادی قربانی حباب دات کام شدند، ebay به گسترش خود ادامه داد.

در سال ۲۰۰۲، eBay توانست شرکت پردازش پرداخت آنلاین پی پال (PayPal) را که از آن در بسیاری از معاملات آنلاین استفاده می¬شد، بدست آورد و بسیاری از فروشندگان آنلاین را وادار کرد تا خدمات این شرکت را به کار گیرند. در همان زمان، eBay خدمات خود را متنوع و گوناگون ساخت و به فروشندگان اجازه داد تا علاوه بر حراج¬ها و مزایده¬های معمولی، فروش با قیمت ثابت و “بهترین پیشنهاد” فروش را هم به کار گیرند. به واسطه¬ی برنامه¬ی توسعه دهندگان نرم افزار eBay، توسعه دهندگان نرم افزار می¬توانند اپلیکیشن (برنامه کاربردی)¬هایی برای ادغام کردن در سایت ایجاد کنند. در سال ۲۰۰۵، یک طبقه بندی برای خرید و فروش ماشین آلات صنعتی مازاد و تجهیزات و ساز و برگ کسب و کارها باز کرد. در حال حاضر بسیاری از شرکت¬های بزرگ برای تعیین قیمت برای محصولات و خدمات خود از eBay استفاده می¬کنند.
پیر امیدیار در هیات امنای دانشگاه تافتز، موسسه¬ی Santa Fe و بنیاد امیدیار در حال خدمت است. در نوامبر سال ۲۰۰۵، پیر و همسرش پاملا امیدیار اعلام کردند هدیه¬ای ۱۰۰ میلیون دلاری وقف صندوق¬های قرضه (وام) خرد امیدیار-تافتز کردند. در آن زمان، این بزرگترین هدیه در تاریخ دانشگاه تافتز و همین طور بزرگترین تخصیص سرمایه¬ی خصوصی به صندوق¬های قرضه از جانب یک شخص یا یک خانواده بود. این صندوق که توسط هیات امنای دانشگاه تافتز اداره می¬شد، در طرح¬های ابتکاری کوچک بین المللی که برای توانمند سازی مردم کشورهای در حال توسعه به منظور بیرون کشیدن آنها از فقر طراحی شده بودند، سرمایه گذاری کرد. ده سال پس از اینکه سهام eBayبرای اولین بار در بازار بورس برای عموم عرضه شد، eBay در سرتاسر جهان گسترش یافت، بیش از ۱۵۰۰۰ نفر برای ارائه¬ی خدمات به صدها میلیون مشتری دائمی شرکت استخدام کرد و در سی کشور جهان به خصوص با حضور وسیعی در چین و هند فعالیت دارد. در سال ۲۰۰۹، eBay در آمدش را ۷۲۷/۸ میلیارد دلار گزارش کرد و مجله¬ی فوربس ثروت شبکه¬ی امیدیار را ۶/۳ میلیارد دلار تخمین زد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  درباره‌ی لری الیسون

به مانند دیگر خیرین خانواده¬ی امیدیار، شبکه¬ی ارتباطی امیدیار از سازندگان فن¬آوری ارتباطات اضطراری یوشاهیدی Ushahidi (“گواهی” و یا “شاهد” در زبان سواحیلی)، اپلیکیشنی که به کاربران اجازه می¬دهد تا از داده¬های ارسال شده توسط کاربران تلفن همراه، نقشه¬هایی را ایجاد کنند، حمایت کرد. در اصل در پی انتخابات خشونت آمیز سال ۲۰۰۷ در کنیا، و از آن زمان به بعد برای پیگیری آسیب ناشی از نشت نفت در خلیج مکزیک و تعیین موقعیت بازماندگان به دام افتاده در زلزله سال ۲۰۱۰ هائیتی استفاده شده است. Crowdmap یک نسخه¬ی رایگان کاربر پسند مبتنی بر وب از این برنامه¬ی کاربردی می¬باشد که به لطف پشتیبانی شبکه¬ی امیدیار هم اکنون به صورت آنلاین در دسترس است. در سال ۲۰۱۰، پیر امیدیار در لیست ۴۰ میلیاردر متعهد به سپردن حداقل نیمی از دارایی¬های خود به موسسات خیریه، به بنیانگذار مایکروسافت بیل گیتس و وارن بافت ملحق شد. در حقیقت، پیر و پاملا امیدیار مصمم هستند که همه ثروت خود، به جز یک درصد از آن را در طول ۲۰ سال آینده در این راه خرج کنند.

تاریخ نگار کاری پرویز امیدیار

  • در سال ۱۹۹۱، این هواخواه و علاقمند به نرم افزار، همراه با آرنولد بلین، گرک استین، ویل پول و مت کاش یک شرکت قلم نوری یا استایلوس با مقیاس کوچک به نام ‘Ink Development’ تاسیس کرد. 
  • دو سال بعد، موسسان شرکت، آن را دوباره با نام ‘eShop’ نامگذاری کردند و روی تجارت الکترونیک متمرکز شدند.
  • در چهارم سپتامبر سال ۱۹۹۵، امیدیار یک سایت اینترنتی به نام ‘Auction Web’ راه‌اندازی کرد که به کاربران اجازه می‌داد تا اقلام و کالاهای خود را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند. 
  • در فاصله‌ی یک سال، این تاجر با استعداد و زیرک مجوز فروش بلیط هواپیماها را در سایت خود بدست آورد. در سال ۱۹۹۶، او همچنین مهندس ماهری با نام جفری اسکول برای همکاری در ‘Auction Web’ استخدام کرد. 
  • در سال ۱۹۹۷، بعد از انتخاب اولیه‌اش ‘echobay’، که پیش از این کاربرد داشت؛ سایت ‘Auction Web’به ‘eBay’ تغییر نام داد. در طی همان دوره مزایده و حراج اقلام فروشی سایت به مرز هشتصد هزار معامله در یک روز رسیده بود. 
  • در سال بعد، یکی دیگر از کارآفرینان شایسته و لایق به عنوان مدیر ارشد اجرایی برای ‘eBay’ استخدام و به کار گرفته شد. تجارت ‘eBay’ سرآمدی و برتری خود را ادامه داد و میلیاردها دلار برای تمام موسسان وب سایت به ارمغان آورد. 
  • در سال ۲۰۰۴، او همراه با همسرش پاملا شبکه‌ی امیدیار ‘Omidyar Network’ را تاسیس کرد تا با سرمایه گذاری در کسب و کارهای کوچک که تلاش می‌کنند تا تفاوت را به جامعه بیاورند، کمک کنند.
  • همچنین پیر که علاقه‌ی شدیدی به رسانه‌های دیجیتال نشان می‌داد، در سال ۲۰۱۰ یک وب سایت خبری با نام ‘Honolulu Civil Beat’ را معرفی کرد که در یک دوره‌ی سه ساله‌ی مداوم، موفق به کسب جایزه‌ی “بهترین وب سایت خبری” شد. 
  • در سال ۲۰۱۳، وبلاگ ‘Huffpost Hawaii’ تاسیس شد که نتیجه‌ی همکاری مابین ‘Huffington Post’ و ‘Honolulu Civil Beat’ بود. 
  • در ۱۰ فوریه‌ی سال ۲۰۱۴، این کارآفرین موفق یک شرکت روزنامه نگاری با نام ‘First Look Media’ و شرکت تابعه¬ی آن با نام ‘The Intercept’ تاسیس کرد که اخبار آنلاین را ارائه می‌کند. سازمانی متشکل از روزنامه نگاران مشهور نظیر گلن گرینوالد، دن فرومکین، جرمی اسکاهیل و لورا پویتراس.

عضویت در خبرنامه

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *