درباره‌ی لری الیسون

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

الیسون بیش از یک درصد از ثروت خود را به بنیادهای نیکوکاری اهدا کرده است و یک تعهد‌نامه مبنی بر بخشش بخش اعظمی از ثروت خود به امور خیرخواهانه امضا کرده است. علاوه بر کارش در اوراکل، الیسون موفقیت‌هایی هم در قایق‌رانی به واسطه‌ی تیم اوراکل ایالات متحده امریکا داشته است؛ همچنین دارای گواهینامه‌ی خلبانی هواپیما و صاحب دو جت جنگی است.

اولین حرفه و شرکت اوراکل

در طول دهه‌ی ۱۹۷۰، بعد از یک دوران کوتاه حضور در شرکت Amdahl، الیسون کار کردن برای شرکت Ampex را شروع کرد. یکی از پروژه‌های او، شامل ایجاد پایگاه داده برای سیا (سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا) بود که او آن را “اوراکل” نامید. الیسون از یک مقاله که توسط ادگار کاد در زمینه‌ی طراحی پایگاه داده‌ی رابطه‌ای با نام “مدل رابطه‌ای داده‌ها برای بانک‌های بزرگ اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده” نوشته شده بود، الهام گرفت. در سال ۱۹۷۷، او آزمایشگاه‌های توسعه‌ی نرم افزاری (SDL) را به همراه دو شریک خود و با مجموع سرمایه گذاری دو هزار دلار، که هزار و دویست دلار آن متعلق به خود الیسون بود، تاسیس کرد.

در سال ۱۹۷۹ نام شرکت خود را به شرکت نرم افزار رابطه‌ای تغییر داد و در سال ۱۹۸۲ بعد از ارائه‌ی گل سرسبد محصولات شرکت یعنی پایگاه داده‌ی اوراکل، رسما نام شرکت به اوراکل تغییر شد. الیسون در مورد پایگاه داده‌ی سیستم R شرکت IBM‌ چیزهایی شنیده بود و بر پایه‌ی نظریه‌های کاد می‌خواست تا اوراکل را با‌ آن سازگار کند، اما شرکت IBM بواسطه‌ی امتناع از به اشتراک گذاری کد سیستم R، این امر را غیر ممکن ساخت.

نسخه‌ی اولیه اوراکل در سال ۱۹۷۹، اوراکل ۲ نام گذاری شد. در سال ۱۹۹۰، اوراکل ده درصد از نیروی کار خود (حدود ۴۰۰ نفر) را به دلیل از دست دادن سرمایه‌اش اخراج کرد. این بحران که تقریبا در نتیجه‌ی ورشکستگی شرکت بود، به دلیل راهبرد بازاریابی جسورانه‌ی اوراکل اتفاق افتاد که در آن فروشندگان، مشتریان بالقوه را با اصرار وادار می‌کردند تا بیشترین میزان ممکن از نرم افزار را همزمان خریداری کنند. فروشندگانی که در آن هنگام میزان گواهی فروش در سه ماه آتی را ثبت می‌کردند، به موجب آن پاداش خود را افزایش می‌دادند. این امر زمانی که فروش‌های آتی شرکت متعاقبا نتوانست جامه‌ی عمل به خود بپوشاند و از عملی شدن باز ماند، تبدیل به یک مشکل جدی شد. اوراکل در نهایت دوبار مجبور به تجدید ارائه سود و حل و فصل پرونده‌های حقوقی دادخواستی ناشی از اغراق در اعلام درآمدهای خود شود. الیسون بعدها ذکر کرد که اوراکل مرتکب “یک اشتباه تجاری باورنکردنی و غیر قابل قبول” شده بود.

این نوشته را هم حتما بخوانید  درباره‌ی پیر (پرویز) امیدیار

در سال ۱۹۹۴، شرکت Informix از Sybase پیشی گرفت و مهم‌ترین رقیب اوراکل شد. جنگ سخت و شدید بین مدیرعامل شرکت اینفورمیکس یعنی فیل وایت و الیسون برای سه سال در صدر اخبار سیلیکون ولی (نام منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه کالیفرنیای آمریکا می‌باشد. شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه است. نام این منطقه ابتدا برگرفته از تعداد زیاد شرکت‌های تولید کننده‌ی چیپ‌های سیلیکونی در این منطقه بود که بعدها به نمادی از وجود کمپانی‌های زیاد فعال در زمینه فناوری‌های پیشرفته تبدیل شد) بود.

در آوریل ۱۹۹۷، شرکت اینفورمیکس کسری درآمد عمده و تجدید ارائه سود خود را اعلام کرد. فیل وایت در نهایت به زندان افتاد و شرکت IBM در سال ۲۰۰۱، اینفورمیکس را در خود جذب کرد. همچنین در سال ۱۹۹۷، پس از آنکه استیو جابز به شرکت اپل بازگشت، الیسون به عنوان مدیر، کارگردانی کامپیوتر اپل را انجام داد. الیسون در سال ۲۰۰۲ استعفا داد و گفت “برنامه‌ام در حال حاضر به من اجازه حضور کافی در جلسات رسمی هیات مدیره برای تضمین نقش خود به عنوان یک مدیر را نمی‌دهد”. با شکست اینفورمیکس و Sybase، اوراکل سال‌ها از تسلط بر این صنعت تا زمان ظهور سرور SQL مایکروسافت در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ و تصاحب اینفورمیکس توسط شرکت IBM‌ در سال ۲۰۰۱ به منظور تکمیل پایگاه داده‌ی DB2 خود، لذت می‌برد. از سال ۲۰۱۳ رقبای اصلی برای امتیاز انحصاری پایگاه داده‌ی جدید اوراکل در سیستم عامل‌های یونیکس، لینوکس و ویندوز، DB2 از شرکت IBM و سرور SQL مایکروسافت است که فقط روی ویندوز اجرا می‌شود. DB2 شرکت IBM هنوز هم بر پایگاه داده ابررایانه‌ها تسلط دارد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  درباره‌ی پیر (پرویز) امیدیار

از سال ۲۰۱۰ تا حال حاضر

اتحادیه‌ی اروپا مالکیت اوراکل بر سان مایکروسیستمز را در ۲۱ ژانویه‌ی سال ۲۰۱۰ تایید کرد و اعضا توافق کردند که اکتساب شرکت سان “پتانسیل این را دارد که دارایی‌ها و ارزش‌های آن را احیا کرده و محصولات جدید و نوآورانه‌ای را خلق کند”. تملک شرکت سان همچنین به ارواکل اجازه‌ی کنترل پایگاه داده‌ی متن آزاد/باز رایج و پرطرفدار MySQL را که شرکت سان در سال ۲۰۰۸ بدست آورده بود، داد. در نهم اوت سال ۲۰۱۰، الیسون هیات مدیره‌ی HP‌ را به خاطر اخراج مدیر عامل مارک هرد از کار، با نوشتن این جمله که “پس از این که هیات مدیره‌ی احمق اپل، سال‌ها پیش استیو جابز را اخراج کرد، هیات مدیره‌ی HP بدترین و احمقانه‌ترین تصمیم را در مورد مجموعه‌ی پرسنل خود اتخاذ کرده است” تقبیح و نکوهش کرد. (الیسون و هرد دوستان شخصی بسیار نزدیک هم هستند). سپس در ۶ سپتامبر، اوراکل آقای هرد را استخدام کرد و او را در کنار سافرا ای کاتز، از روئسای مشترک شرکت قرار داد.

در مارس سال ۲۰۱۰، مجله‌ی فوربس لیست میلیاردرها را منتشر کرد و الیسون را با سرمایه‌ی خالص برآورد شده‌ای در حدود ۲۸ میلیارد دلار، به عنوان ششمین فرد ثروتمند جهان و سومین شخص ثروتمند امریکا رتبه‌بندی کرد. در ۲۷ ژوئیه‌ی سال ۲۰۱۰، وال استریت ژورنال گزارش کرد که الیسون با وصول دستمزدی به ارزش جمعا ۸۴ میلیارد دلار امریکا، پردرآمدترین مدیر عامل جهان در دهه‌ی گذشته است. در سپتامبر ۲۰۱۱، الیسون در لیست میلیاردرهای مجله‌ی فوربس با سرمایه‌ی خالص۵.۳۶ میلیارد دلار، در رده‌ی پنجمین شخص ثروتمند جهان و دوباره سومین شخص ثروتمند امریکا رتبه‌بندی شد. در سپتامبر سال ۲۰۱۲، نام الیسون با سرمایه‌ی خالص ۴۴ میلیارد دلار باز هم در لیست مجله‌ی فوربس به عنوان سومین شهروند ثروتمند امریکا، بعد از بیل گیتس و وارن بافت ذکر شد. در اکتبر ۲۰۱۲ نام او بعد از دیوید همیلتون کخ، به عنوان هشتمین شخص ثروتمند جهان با توجه به شاخص میلیاردرهای بلومبرگ ذکر شده بود. الیسون صاحب و مالک سهام در Salesforce.com، NetSuite، شرکت بیوتکنولوژی Quark و مجموعه‌ی داروسازی Astex است . در ژوئن سال ۲۰۱۲، الیسون با خرید ۹۸ درصد از جزیره‌ی Lana’I (از مجمع الجزایر هاوایی) از شرکت Castle & Cooke دیوید مورداک، موافقت کرد. قیمت گزارش شده بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار بود. در سال ۲۰۰۵، الیسون با پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار به حساب موسسه‌ی خیریه‌ای با نام اوراکل، برای حل و فصل مرافعه‌ی دادگاهی چهار ساله‌ی معاملات غیر قانونی در بورس (معاملات از طریق دسترسی به اطلاعات محرمانه) موافقت کرد

این نوشته را هم حتما بخوانید  درباره‌ی پیر (پرویز) امیدیار

در ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۱۴، الیسون اعلام کرد که می‌خواهد از سمت خود کناره‌گیری کند. او قصد دارشت تا رئیس اجرایی و مدیر ارشد فناوری گردد.

امروز لارنس الیسون یک خانه‌ی اصلی در وودساید کالیفرنیا دارد. او به عنوان رئیس اوراکل دو دوره از سال ۱۹۷۸ تا سال ۱۹۹۶ خدمت کرد و از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ و دوباره از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴، پست رئیس هیات مدیره را بر عهده گرفت. برای ۳۷ سال اول شرکت، او تنها مدیر ارشد اجرایی اوراکل بود. در سال ۲۰۱۴، او از نقش مدیر عاملی شرکت چشم پوشی کرد و این پست را به دو همکار قدیمی خود واگذار کرد. او در حال حاضر نقش رئیس اجرایی را در شرکت عهده‌دار است و به خدمت خود تحت عنوان مدیر ارشد فناوری ادامه می‌دهد. او همچنان آشکارترین و قابل رویت‌ترین سخنگوی شرکت باقی مانده است. 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *